Niški studenti "oživljavaju" logor Crveni krst
Autor S. Janačković Izvor Južne vesti | NIŠ
Studenti su izradili radnu verziju virtuelne prezentacije logora (izvor: vfxserbia.com)
Šta su radili stražari niškog logora na Crvenom krstu tokom nemačke okupacije, na čemu su spavali zarobljenici i kako su izgledale samice, pokazali su niški studenti Elektronskog fakulteta.
Kao projekat na modulu za multimedijalne tehnologije napravili su prezentaciju čiji korisnik može u realnom vremenu da se "kreće" logorom, baš onakvim kakav je bio u II svetskom ratu, i da zaviri u svaki njegov ćošak.
Za ovo je zaslužan tim koji čine studenti završne godine Elektronskog fakulteta u Nišu Nemanja Petrović,Srđan Miljković, Zlatko Milojčić, Slobodan Ilić, Ana Nikodijević,Mladen Bučanović i Vladimir Milosavljević.
Njihov predmetni nastavnik Nikola Stojanović kaže da je ovo samo radna verzija prezentacije kojoj nadgradnja tek prestoji.
- Okolina treba da se napravi, da se omogući "ulazak" u svaku prostoriju. Sve će to pratiti i naracija sa najvažnijim informacijama, a možemo čak da omogućimo i interakciju korisnika sa virtuelnim likovima, stražarima ili zarobljenicima – kaže Stojanović.
"Oculus rift" ili virtuelnu kacigu na časovima će koristiti studenti Elektronskog fakulteta u Nišu.
Doradu početne verzije prezentacije nastaviće sledeća grupa njegovih studenata.
Njihov rad funkcioniše tako što svako dobije objekat koji treba da trodimenzionalno izmodeluje, a studenti zatim uče kako da programiranjem u delo sprovedu ideje o povezanosti likova i informacija.
- Mogućnosti su velike. Moguće se prezentaciju povezati na "oculus rift", odnosno virtuelnu kacigu, gde korisnik okretanjem glave, a ne klikom mišem, menja perspektivu prostora - objašnjava Stojanović.
Njegova ideja je da završna faza prezentacije prikaže i najmasovnije bekstvo logoraša u Drugom svetskom ratu koje se u jednom od najočuvanijih fašističkih logora u Evropi dogodilo 1942. godine.
Kustos Narodnog muzeja zadužen za memorijalni kompleks "12. februar"Nebojša Ozimić kaže da je ovo dobar način za povezivanje prezentacije kulturnih dobara i modernih tehnologija.
- Kada je reč o bilo kom turističkom mestu, ovakve prezentacije su dobar način da nekome ko nije u Nišu pruži utisak kao da jeste - kaže Ozimić.
On dodaje da bi za nastavak ovog projekta i upotrebu sličnih načina za promociju turističkih lokacija u gradu bilo neophodno finansiranje iz fondova.
Prezentacija omogućava korisniku "kretanje" u realnom vremenu
Elektronski fakultet u Nišu ove godine prvi put upisuje studente po novom,akreditovanom programu na modulu "elektronika/multimedijalne tehnologije". Oni će, kaže Stojanović, biti spremni za poslove u multimedijalnoj industriji, a biće im omogućeno da radove za svoj portfolio urade već tokom studija.