Primer promotivnog videa: Autorobot "George"
Tekst pripremio Marko Rinčić
Promotivni, odnosno korporativni video je danas jedno od najmoćnijih promotivnih sredstava. Kompanije koje koriste video formate u svom poslovanju uverile su se da uz pomoć stručnjaka za video produkciju mogu dopreti do svoje ciljane publike i pružiti im tačnu informaciju o njima i njihovom proizvodu. Izradom jednog takvog promotivnog videa bavio se student Elektronskog fakulteta u Nišu Marko Rinčić, što je ujedno i bila tema njegovog diplomskog rada. Kroz promotivni video predstavljene su mogućnosti autorobota po imenu George koga su konstruisale kolega sa katedre za Elektroniku: Bojan Jovanović i Igor Stojanović.
Kreiranje promotivnog videa obuhvata sve faze produkcije, preprodukcije - rad na knjizi snimanja, produkcije - snimanje filma/videa i postprodukcije - montaža i specijalni efekti. Zbog ovoga, a i zbog mogućni velike slobode izražavanja kreativnosti, primene stečenih znanja i dobrog poznavanja Adobe-ovih softvera odlučio sam se da upravo produkcija promotivnog videa bude tema mog diplomskog rada.
Faza postprodukcije odvijala se u 4 etape: finalizacija audio miksa, kreiranje potrebne prateće grafike, montaža i specijalni efekti. Faza kreiranja potrebne prateće grafike podrazumeva kreiranje i obradu tekstova i slika kako bi ih kasnije animirali i postigli željeni efekat. Jedan je od najpopularnijih efekata danas u promotivnom videu, reklamama, muzičkim spotovima je i izrada animacija koje se kombinuju sa snimljenim videa materijalom. Recimo, na primeru mog diplomskog filma, tekst, slika ili 3D objekat prate autorobota koji se kreće. U fazi montaže pored velike slobode izražavanja kreativnosti od strane montažera, potrebno je se ispoštovati i neka osnovna pravila montaže. Neka od njih su i ta da kadrovi ne traju previše dugo inače mogu dosaditi gledaocu, da plan narednog kadra nije isti kao i prethodni, da smer toka radnje prethodnog kadra bude isti kao i sledeći itd. Specijalni efekti predstavljaju možda najzanimljiviju i najkreativniju fazu postprodukcije. Kolor korekcijom postignuta je jednakost boja u kadrovima gde je to potrebno. Tracking motion-om postignut je efekat praćenja autorobota od strane teksta i kreiranih 3D objekata. Particles efektom omogućeno je raspršivanje slika i tekstova u čestice (često korišćen efekat u uvodnim i odjavnim špicama). Da bi promotivni video bio zanimljiviji može se kreirati i implementirati 3D objekat u već postojeći video, što je takođe jedan od popularnih efekata danas.
Softveri koji su korišćeni nakon snimanja u procesu postprodukcije su iz Adobe-ovog paketa (Photoshop, Premiere, After Effects i Encore). Svaki promotivni video treba da ima i zanimljivu muzičku podlogu. Softever koji je korišćen za komponovanje i miksanje muzike zove se FL (Fruity Loops) Studio 5. Svi ovi softveri osim što imaju višestruku namenu, naročito su važni u izražavanju kreativnosti i ideje kao i postizanju visokog kvaliteta slike i intenzivnijeg audio-vizuelnog doživljaja.